Yuvacık Gezimiz

Fabrikalarla dolu Kocaeli’nin aynı zamanda yeşil zengini olması doğa aşığı şehirliler için bulunmaz nimet. Yuvacık da bu nimetlerden biri. İstanbul’a yakın hafta sonu gezilecek yerler listemizin başlarında bulunuyor Yuvacık. Kiraz deresinin etrafında doğayla iç içe etkinliklerde bulunabileceğiniz tesisleri, muhteşem göl ve yeşil manzarası olan Yuvacık’a iki yıldır gidiyoruz. Geçen sene dostlarımızla keşfettiğimiz bu yeri bu sene ailemiz ile paylaştık. Yuvacık’a giden belediye otobüsleri mevcut, biz aracımızla gittik.

Doğayla iç içe kahvaltı

Kiraz Deresi’nin hemen kıyısında, yeşiller içinde, ağaçların gölgesinde açık havada sıcacık çay ve harika lezzetler ile kahvaltı kulağa çok hoş geliyor değil mi? Aradığınız buysa Yuvacık’ta kahvaltı tam size göre. Burada birçok tesis var, biz iki tesisi deneyimledik. İlki Gazi’nin Yeri, ikincisi Karaaslan. Derenin iki yakasında karşı karşıyalar. İkisinde de kamp alanları ve mangalınızla piknik yapabileceğiniz alanlar mevcut, bir de dere boyunca trekking parkuru bulunuyor. Salıncaklar, oyun parkları ve hamaklar var. Çalışanlar ilgili ve güler yüzlü, servis hızlı.

Gazi’nin Yeri

“Sade bir kahvaltı bana yeter, çok kalabalık olmasın, park ile filan uğraşmayayım, sakince takılayım.” diyorsanız Gazi’nin Yeri’ni tercih edebilirsiniz. Kendi evinizin bahçesindeymişçesine rahat edebilirsiniz.

Karaaslan Kamping

Karaaslan daha büyük, görsel olarak daha estetik ve daha kapsamlı. Kahvaltı içeriği oldukça zengin. Zipline, atv safari ve paintball gibi ekstra imkanları var. Üstelik çay ve Türk kahvesi ücretsiz (Bu hizmet Gazi’nin Yeri’nde var mı yok mu hatırlamıyorum.) Ancak hafta sonları çok kalabalık oluyor ve park ederken biraz uğraşıyorsunuz.

Trekking

Yuvacık’ta trekking en sevdiğim kısımdı. Doğal lezzetlerle karnınızı doyurduktan sonra dere kıyısı boyunca yeşilin ve temiz havanın tadını çıkararak doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Ancak çamur için hazırlıklı olun ve ona göre bir ayakkabı tercih edin. Parkur bebek arabası için uygun değil.

Yuvacık Barajı

Yuvacık’ta Kiraz Deresi’nin kıyısındaki tesislere giderken yeşiller içindeki baraj gölünün harika manzarası eşliğinde yol alıyorsunuz. Giderken arabanın içinden gördüklerimiz bize yetmedi, dönüş yolunda inip yamaçta göl manzarası eşliğinde termosumuz ve çekirdeğimizle günün kapanışını yaptık.

İçimizde kalanlar

Bir dahaki sefere mutlaka zipline’a binmek istiyorum. Daha önce buna benzer bir deneyim yaşamadım, eminim çok heyecanlı olacak. Yuvacık’ta piknik alanlarında semaverimiz eşliğinde kendimiz pişirip kendimiz yemek de güzel olabilirdi. Yeterince çılgın olursak, belki bir gün kamp da yaparız : )

Aileniz ve arkadaşlarınızla doğayla iç içe günü birlik bir gezi için, özellikle de İstanbul civarında oturan ve şehir yaşantısından bunalmışlar için Yuvacık dinlendirici, şarj edici ve sağlıklı bir ortam imkanı sunuyor. Biz Yuvacık’ı çok sevdik, siz de gidin.

Sevgiyle,

Emine Kurt

Bunlara da göz atın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir